OGŁOSZENIA

 • Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej

  Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej

  Zapraszamy na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem JE Ks. Bp Tadeusza Pikusa

  Drohiczyn - Katedra

  26 listopada 2017

  godz. 10:00

  W ostatnią niedzielę Roku Liturgicznego w Kościele katolickim przeżywamy wspomnienie  Jezusa Chrystusa  Króla Wszechświata. Uroczystość została ustanowiona przez papieża Pius XI w 1925 r.  na zakończenie roku jubileuszowego. Papież poświęcił temu wydarzeniu encyklikę Quas Primas. Kiedy w roku 1930 Pius XI  zatwierdzał statut dla polskiej Akcji Katolickiej, usankcjonował jego zapis mówiący, że świętem patronalnym stowarzyszenia będzie właśnie  święto Chrystusa Króla. Po reaktywowaniu w latach 90-ch XX wieku przejęto tradycję obchodów tej uroczystości jako  głównego święta Akcji Katolickiej w Polsce

   

AKTUALNOŚCI

Po raz pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny zorganizowano w tym roku w Siemiatyczach. To było moje marzenie – komentował to wydarzenie ksiądz Piotr Arbaszewski diecezjalny duszpasterz rodzin. Święto rodzin w niedzielę, 11 czerwca rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli, którą koncelebrowali proboszcz ks. Jan Koc i ks. Piotr Arbaszewski. W homilii ks. Arbaszewski mówił o wielkim znaczeniu rodziny, której obraz jest obrazem narodu. Podkreślał, ze siłą Polski i Polaków są trwałe, wierne i kochające się rodziny.

Marsz przeszedł ulicami Siemiatycz z kościoła św. Boboli do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Pierwsi wyruszyli motocykliści, za nimi orkiestra OSP, a potem tłumy mieszkańców Siemiatycz oraz bliższych i dalszych okolic. Szli całymi rodzinami z dziećmi na rękach lub w wózkach, śpiewali i wiwatowali, nieśli kolorowe baloniki, wiatraczki, transparenty i flagi. Szli księżą, klerycy, siostry zakonne, niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, przedstawiciele Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar. W kolorowym tłumie można było zobaczy idących wraz z rodzinami przedstawicieli samorządu lokalnego, firm, instytucji i szkół, a wśród nich: zastępca burmistrza Henryk Czmut, sekretarz miasta Elżbieta Rakszawa, przewodnicząca rady miasta Agnieszka Zalewska, przewodniczący rady powiatu Krzysztof Andruszkiewicz, członek zarządu powiatu Wiesław Klepacki, dyrektor szpitala Andrzej Szewczuk i wiele innych osób, dla których było to ważne wydarzenie i najlepszy sposób na rodzinne spędzenie niedzieli.

Organizatorem pierwszego siemiatyckiego Marszu dla Życia i Rodziny była Akcja Katolicka oddział Siemiatycze. Nad bezpieczeństwem uczestników Marszu czuwała policja.

Katolickie Radio Podlasie objęło Marsz patronatem medialnym.